Otwarty cykl wykładów dla informatyków w Uniwersytecie Śląskim

dpto_social_v1.1 Już w najbliższą środę i czwartek (tj. 26 i 27 listopada) w ramach Dobrych Praktyk Tworzenia Oprogramowania prelegenci z Future Processing wystąpią w Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej. Pierwszy blok wykładów to „Modelowe wytwarzanie”, w którego skład wchodzi pięć tematów („Zwinny projekt, czyli SCRUM.”, „Równoległe rzeczywistości”, „Aplikacja nie jest dla nas!”, „Jak stworzyć ideał?”, „O czym zapominamy podczas tworzenia aplikacji?”), szczegółowo opisanych poniżej.

Temat: Zwinny projekt, czyli SCRUM.
Abstrakt: Jak można prowadzić projekt, żeby spełniać oczekiwania swoje i klienta? Jak przystosowując się do każdej sytuacji nie tracić dobrej organizacji projektu? Jak za pomocą frameworka można podnieść swój komfort pracy? Przedstawimy podstawowe założenia SCRUMa i wartości płynące z zastosowania tego zwinnego podejścia w IT.
Prelegenci: Mateusz Juda i Marek Burzanowski

Temat: Równoległe rzeczywistości
Abstrakt: Jak pogodzić ogień z wodą (klienta nietechnicznego i zespół techniczny)? Jak upewnić się, że wykonujemy poprawnie zadanie? Kiedy możemy powiedzieć, że zakończyliśmy swoją pracę? Czego możemy nauczyć się od osób nietechnicznych odnośnie rozwiązywania naszych problemów? Prelekcja
o komunikacji i o tym, czego można się nauczyć od „niemądrego klienta”.
Prelegenci: Agata Nowak i Łukasz Januszek

Temat: Aplikacja nie jest dla nas!
Abstrakt: W młodych zespołach często spory nacisk jest kładziony na implementację kodu. Eksperymentujemy z nowymi technologiami, badamy nowe obszary programowania i porównujemy swoje rozwiązania. Programujemy, ale czy wiemy po co? Piszemy program, ale czy mamy pojęcie, jak będzie z niego korzystał użytkownik? Pamiętamy w ogóle o użytkowniku? Wykład mówiący o tym, że
w programach, które piszemy, najważniejszy jest użytkownik i potrzebne są osoby, które będą broniły jego interesów.
Prelegenci: Kasjan Kotynia i Tomasz Walony

Temat: Jak stworzyć ideał?
Abstrakt: Czy możliwe jest stworzenie doskonałego projektu znając tylko jego cel? Czy zawsze jesteśmy pozostawieni sami sobie? Czy powinniśmy poszukać inspiracji albo gotowych rozwiązań? Wykład o tym, że inspirację można znaleźć w świecie rzeczywistym i stworzyć od zera działający system, a użyte techniki można wykorzystać także przy wytwarzaniu oprogramowania.
Prelegent: Bartłomiej Michalski

Temat: O czym zapominamy podczas tworzenia aplikacji?
Abstrakt: Historia sukcesu dwóch aplikacji, tego jak jedna z nich nabawiła się schizofrenii i co z tego wyniknęło oraz opowieść początkujących devów o tym, jak chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle. Bazując na własnym doświadczeniu prelegencji pokażą, że nawet dobre intencje mogą zaprowadzić w kozi róg,
a genialny pomysł może łatwo przerodzić się w chaotyczny zestaw złych i gorszych funkcjonalności.
Prelegenci: Krzysztof Jendrzyca i Mateusz Tarnaski

Data dodania: 25-11-2014