W terminie od 5 do 8 września 2016 roku odbyła się już XII Międzynarodowa Konferencja o Automatach Komórkowych w Badaniach i Przemyśle (12th International conference on Cellular Automata for Research and Industry – ACRI 2016) w Fez, Morocco. Konferencja ta organizowana jest przez Universytet w Parpignan, Uniwersytet Moulay Ismail w Meknes i AGH w Krakowie. Głównymi organizatorami byli profesorowie: Samira El Yacoubi, ‎Jarosław Wąs oraz ‎Stefania Bandini.

Już od 1994 roku konferencja ACRI skupia naukowców podejmujących wyzwanie związane z pracami nad najnowszymi obszarami zastosowań Automatów Komórkowych (CA) i ich teoretycznymi rozważaniami, poświęconymi głównie problematyce matematycznych dowodów dotyczących przeszukiwanej przestrzeni rozwiązań. Celem podstawowym tej konferencji jest wymiana poglądów na temat rozwoju CA oraz stworzenie płaszczyzny wymiany wiedzy z różnych obszarów nauki, m. in. czystej matematyki, fizyki, biologii oraz informatyki. Wyjątkowo miła i przyjacielska atmosfera towarzysząca tej konferencji powoduje, że frekwencja na wykładach i referatach była bardzo wysoka a życzliwe uwagi i komentarze przyczynią się z pewnością do nawiązania bliższych kontaktów naukowych z naukowcami z innych krajów.

Dr hab. Urszula Boryczka wygłosiła tam referat poświęcony tematyce grupowania danych z wykorzystaniem systemów naśladujących mrówki – Ant Tree i dokonała porównania z pewną hybrydą mrówki wirtualnej połączonej z Automatem komórkowym. Dyskusje dotyczyły nowego podejścia do problematyki globalnej interakcji w tak utworzonym algorytmie grupowania danych.

Fez jest jednym z najsłynniejszych marokańskich miast. Miasto jest drugim, obok Marakeszu, najczęściej odwiedzanym przez turystów w Maroko. Przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym klimatem miejsca, gdzie czas stanął w miejscu. Konferencja organizowana była w cechu rzemiosł marokańskich, położonym w atrakcyjnym miejscu, w nowoczesnej części miasta. W plątaninie ciasnych uliczek wpisanej na listę UNESCO Mediny wśród licznych meczetów, medres (średniowieczne szkoły koraniczne), pałaców, wreszcie na bazarach w starych garbarniach, podupadających nieco domach życie toczy się niezmiennie od wielu wieków. Tam też odbyła się wycieczka członków tej konferencji.

Więcej informacji o konferencji znajduje się pod adresem:
acri2016.univ-perp.fr

Data dodania: 11-11-2016