Konferencja ICCCI 2013

W dniach 11-13 września 2013 roku odbyła się kolejna, już piąta edycja konferencji International Conference on Computational Collective Intelligence – Technologies and Applications (ICCCI 2013). Tym razem konferencja zorganizowana została w rumuńskim mieście o wdzięcznej nazwie Krajowa (rum. Craiova, serb. Крајова Krajova), a dla nas – pracowników ZAiIO konferencja ta zaczęła się znacznie szybciej – o tym jednak za chwilę…
Pani prof. dr hab. Urszula Boryczka była organizatorką sesji specjalnej pt. Collective Swarm Intelligence poświęconej zastosowaniu algorytmów inteligencji stadnej. Tematyka konferencji była zbieżna z zainteresowaniami naukowymi pracowników ZAiIO, dlatego stanowiła ona bardzo dobrą okazję do zaprezentowania wyników najnowszych badań i wymiany poglądów z wybitnymi naukowcami z Polski oraz wielu innych krajów świata. Owocem konferencji są m.in. publikacje artykułów w serii Lecture Notes in Computer Science (LNCS) wydawanej przez Springer i indeksowanej w bazach ISI(CPCI-S), Web of Science, EI, Scopus, DBLP, ACM Digital Library.
Artykuły związane z ZAiIO, to:

Podczas sesji organizowanej przez prof. dr hab. Urszulę Boryczką wygłoszony został także referat osób związanych z zaprzyjaźnionym z nami ZSI:

Jak już zostało wspomniane, konferencja w przypadku ZAiIO rozpoczęła się znacznie wcześniej i wcale nie mamy tutaj na myśli chwili zgłoszenia organizacji sesji, czy też rozpoczęcia badań/pisania artykułów – co jest przecież oczywiste – ale samą wyprawę. Delegacja ZAiIO (dr P. Juszczuk i dr J. Kozak) z prof. dr hab. U. Boryczką na czele aktywnie wspierana przez doktoranta mgra Ł. Strąka i doktorantkę z ZSI mgr I. Polak do Rumunii wyruszyła już 9 września 2013 r. Właśnie w ten dzień wybrany przez nas środek transportu, czyli pociąg (na początku TLK 407 relacji Warszawa Wschodnia-Budapest-Keleti) zatrzymywał się na stacji Sosnowiec-Główna.
W nieco ponad 24 godziny później (a dokładniej, około 01.00 czasu lokalnego) zawitaliśmy w tym szóstym co do wielkości, a jednocześnie bardzo przyjaznym i pięknym mieście – siedzibie Uniwersytetu w Krajowej. Na szczęście podróż minęła zadziwiająco dobrze, a przesiadka w Budapeszcie pozwoliła niektórym z nas na szybką regenerację energii liczonej za pomocą pewnej znanej wszystkim, historycznej jednostce ciepła – zasilili się dużą liczbą kalorii znajdujących się w tzw. „niezdrowym jedzeniu”. Dzięki temu, pomimo problemów z miejscem noclegowym oraz pierwszymi spotkaniami z watahami psów, w niespełna osiem godzin po dotarciu do Krajowej byliśmy aktywnymi uczestnikami rozpoczynającej się właśnie konferencji.

Mapa trasy pociągów

Podkreślić należy, że sesja zorganizowana przez prof. U. Boryczkę była pierwszą z sesji specjalnych i odbywała się w głównej auli, bezpośrednio po wykładzie rozpoczynającym konferencję. Dzięki czemu wszyscy prelegenci sesji CSI mieli zaszczyt występować w „niebieskiej sali” przed takimi osobami, jak m.in. Dyrektor Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. inż. Jacek Koronacki oraz Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz.

W kolejnych dniach konferencji mieliśmy możliwość nie tylko wymiany poglądów z naukowcami pracującymi w innych ośrodkach, ale także udało nam się znaleźć chwilę na zwiedzanie miasta i podziwianie zabytków architektonicznych, o które na szczęście nie trudno w tych okolicach. Mieliśmy m.in. okazję zobaczyć kościół św. Eliasza (Biserica Sfântul Ilie), kościół św. Archaniołów (Biserica Sfintii Arhangheli), Casa Universitarilor oraz spacerować po parku im. Nicolae Romanescu, z którego jednak musieliśmy uciekać przed zbliżającą się burzą. Swoją drogą, do parku postanowiliśmy wrócić nieco później, kiedy pogoda była już bardziej sprzyjająca, niestety okazało się, że po zmierzchu trafiliśmy nie do tego „parku”, do którego trafić mieliśmy…

Pomimo, że kolejne dni mijały bardzo udanie, a miła Pani z pensjonatu, w którym nocowaliśmy nauczyła się wymawiać większość imion swoich pensjonariuszy – konferencja dobiegała końca, a Przemysław pozostawał Prezesem (przynajmniej fonetycznie). Już po niespełna trzech dobach spędzonych w Rumunii musieliśmy zmierzyć się z drogą powrotną. Tym razem podróż rozpoczęliśmy pociągiem relacji Bucuresti Nord – Budapest-Keleti, stawiając się w kilka minut po godzinie ósmej rano, aby kilkanaście postojów, jedną przesiadkę i niecałą dobę później dotrzeć w pobliże naszych domów.

Podróż tą wspominać będziemy zapewne jeszcze długo i zawsze tak samo przyjemnie, a w każdym razie nietypowo – na swój sposób urokliwie. Niektórzy pewnie powiedzieliby, że wyjazd na trzydniową konferencję, w południowe regiony Rumunii nie jest możliwy w inny sposób niż samolotem albo chociaż samochodem. Jak widać, dla nas nie ma rzeczy niemożliwych! A na pamiątkę pozostały nam bilety z dziesiątkami podpisów i pieczątek.

Bilety z pociągów

Dziękujemy wszystkim osobom, z którymi mieliśmy okazję spotkać się po drodze, jak i tym, z którymi mogliśmy prowadzić owocne dyskusje w samej krajowej. Mamy nadzieję, że wszystkie rozpoczęte działania mające na celu szerszą współpracę już niedługo przyniosą wymierne korzyści.

Galeria zdjęć
Data dodania: 18-10-2013
Autor: a.nowakowski

Kontakt

mgr Halina Przybysz
Pokój: 107
Telefon: 32 36 89 860
wewnętrzny 715
Adres email: halina.przybysz@us.edu.pl