Podsumowanie III UMPGGK

W poniedziałek 9 czerwca 2014 o godzinie 11:00 odbyły się III Uczelniane Mistrzostwa Programów Grających w Gry Kombinatoryczne (UMPGGK). Każda nowa edycja tych zawodów przyciąga coraz większe grono zawodników, tym razem liczba graczy była tak duża, że zmuszeni byliśmy przeprowadzić kwalifikacje. Tegoroczną grą było Joust, gra kombinatoryczna, która nawiązuje do tradycji średniowiecznych pojedynków rycerskich (z angielskiego Joust może oznaczać rycerski pojedynek, turniej, walczyć na kopie, walczyć konno w turnieju; walczyć, współzawodniczyć). Więcej szczegółów na temat samej gry można znaleźć na specjalnie przygotowanej na potrzeby turnieju stronie.

Kwalifikacje:
Łącznie wystartowało 29 programów, które zostały podzielone na mniejsze grupy. Najlepsze programy z grup awansowały do finału. Kwalifikacje były rozgrywane systemem kołowym (każdy z każdym). Każdy pojedynek między programami składał się z 4 meczów, stosunek wygranych był wynikiem rywalizacji. Programy musiały wykonywać swoje ruchy maksymalnie w czasie jednej sekundy.

Finał:
Do finału zakwalifikowało się 12 programów. Ze względów technicznych program BarWoj nie brał udziału w rozgrywkach. Finał rozgrywany był w systemie szwajcarskim. Liczba meczów na pojedynek została zwiększona do 30, maksymalny czas na ruch pozostał niezmieniony. Po serii 4 rund udało się ustalić zwycięzce turnieju, którym został Rafał Skinderowicz, drugie miejsce wywalczył Arkadiusz Nowakowski, ostatnie miejsce na podium zdobył program autorstwa Piotra Strąka.

4

{Miejsce przeciwnika} ({moje wygrane}/{wygrane przeciwnika})

**) Pracownik uczelni.
***) Łamacz remisów, suma punktów przeciwników gracza.
****) Łamacz remisów, suma SOS przeciwników gracza.

Finał trwał 43 minuty i potrzeba było łamacza remisów aby wyłonić zwycięzce. Nie było programu, który wygrał wszystkie swoje gry co pokazuje wyrównany poziom zawodów.

Podsumowanie:
Jak co roku rozgrywki z cyklu UMPGGK zapewniły pracownikom i studentom odrobinę rozrywki i rywalizacji w czasie sesji letniej. Same zawody dały szanse na sprawdzenie swoich zdolności analitycznych oraz umiejętności programistycznych. Tegoroczny turniej pokazał jak dużym zainteresowaniem w Instytucie Informatyki cieszy się pisanie programów grających w gry kombinatoryczne. Mogliśmy też przyjrzeć się kilku naprawdę dobrym programom, które zostały napisane przez studentów.

W tym miejscu organizatorzy turnieju gratulują wszystkim uczestnikom a w szczególności zwycięscy zawodów. Jednocześnie zapraszają na przyszłoroczną edycje Uczelnianych Mistrzostw Programów Grających w Gry Kombinatoryczne.