UMPGGK 2017

Kolejna edycja Uczelnianych Mistrzostw Programów Grających w Gry Kombinatoryczne jest już za nami, w szranki ponownie stanęli zarówno studenci, jak i prowadzący. Emocje z rozegranych pojedynków stworzyły atmosferę wspólnej zabawy i rywalizacji stąd zdecydowanie twierdzę, że na naszym turnieju nikt nie przegrał.

W dniu 11 grudnia 2017r. w Instytucie Informatyki odbyło się IV UMPGGK, jest to cykliczna inicjatywa zakładu ZAiIO, promująca szlifowanie programistycznych umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji grającej w gry kombinatoryczne. W tej edycji staraliśmy się ze wszystkich sił wprowadzić nasz turniej na wyższy poziom i mimo technicznych problemów uważam, że misja została wykonana!

Grą, która okazała się znacznym wyzwaniem programistycznych przy założonych limitach czasowych (2 sek. na ruch), było NoGo. Można powiedzieć, że wywodzi się ona z słynnej na cały glob gry Go, jednakże przy uważniejszym spojrzeniu dostrzegamy, że jest to gra unikalna, niepodobna do żadnej innej, fascynująca i wciągająca.

Do rywalizacji przystąpiło 9 programów (2 programy od prowadzących oraz dodatkowy program referencyjny), rozegraliśmy turniej w systemie „każdy z każdym” i po 9 rundach po raz trzeci w historii turnieju najlepszy okazał się dr Wojciech Wieczorek. Wartym wspomnienia jest fakt, że nie było to zwycięstwo „do zera” bowiem zwycięzca raz przegrał i zremisował, co wskazuje na to, że poziom turnieju był wyrównany i bardzo dobrze!

Nasze zawody były wyjątkowe również z dwóch innych powodów: zaszczycił na Dyrektor Instytutu Informatyki prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel, co dodało powagi turniejowi a uczestnikom animuszu; kolejnym wyróżnikiem był sponsor (któremu bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy!) i nagrody rzeczowe, które wszystkie trafiły w ręce studentów.

Czy zobaczymy się za rok? Odpowiedzi szukajcie w okolicach marca 2018r., na ten moment zostawiam Was z krótką galerią wspominającą turniejowe boje.

Arek Nowakowski (główny organizator)

Data dodania: 03-01-2018